sHuKKo.com Ana Sayfa Bittorrent Kılavuzu Bittorrent Programları Bittorrent Siteleri Bittorrent Hata Mesajları

Not: http://www.divxforever.com/index.php?showtopic=11849 adresinden alintidir. Tum haklari yazan kisiye aittir.
Bu kisi tarafindan arzu edilirse kaldirilir/degisiklik yapilir veya credit eklenir.
iletisim icin shukko@shukko.com adresini kullaniniz.
Son guncelleme: 24 Ekim 2004 Pazar

Yeni Başlayanlar İçin Torrent

Torrent Nedir

Bir P2P programıdır. Kelime anlamı olarak Torrent sel, çok ağır yağmur manasına gelmektedir. Yaratıcısı olan Cohen`in bu ismi koymasındaki amaç dosya paylaşımının sel gibi hızlı ve düzensiz olamasıdır.

Bittorrent (BT) dosyayı indiren şahsı aynı zamanda paylaşmaya zorlamakta ve bunu bantgenişliğini azami kullanarak yapmaktadır. Bunun için torrent adı verilen ufak dosyalar kullanır. Bu ufak dosyalar hash adı verilen tanımları içerirler. Hash paylaşılan dosyanın 256kb`lik parçasının parmak izidir. Bu sayede kullandığınız bittorrent programı indireceği dosyayı tanır ve onu 256 kb`lik parçalar halinde tamamlamaya çalışır.

http://www.bitconjurer.org/BitTorrent/bittorrentecon.pdf

Diğer P2P programları ile karşılaştırılması

Kazaa ile hızı ve kuyruk mantığı olmaması benzer. Dosyalar tamamen rasgele gelmektedir. Ancak torrent dosyaları mantığı ile çok daha güvenli paylaşım ortamı sunar.

Emule ile güvenliği ve dosyaları parçalama yöntemi benzer. Ancak BT daha ufak parçalar kullanmakta ve bunları tek tek tanımlamaktadır. Ayrıca kuyruk mantığı ve kredi sistemi yoktur. Bunların kullanışlı kısımları alınarak yeni sistemler geliştirilmeye çalışılıyor. Sonuçta paylaşanların korunması esastır.

BT ile cok eski bir program kullanmadığınız sürece, indirdiğiniz dosyayı yarıda bırakabilir ve sonra devam edebilirsiniz.

Torrent Sözlüğü

Torrent

Paylaşılan dosyanın büyüklüğüne göre 20 kb ile 300 kb arasında olabilen, içersinde dosya ile ilgili gerekli tanımları içeren bir dosyacıktır. Esas dosyayı indirebilmeniz için zorunludur.

Seed ve seeder

Dosyanın tamamına sahip olan ve bunu paylaşan kişilerdir. Dosyanın tamamının paylaşımda kalabilmesi için en az bir tane seeder olması zorunludur. Yoksa dosya eksik iner.

Peer ve peerer

Dosyayı indiren ve aynı zamanda bunu paylaşan kişilerdir. BT`ye asıl hız kazandıran bunların paylaşması ve birbirleri ile dosya alışverişi yapmasıdır.

Leech ve leecher

Sömürücü olarakta tanımlayabiliriz. Dosyayı indiren fakat bir sekilde bunu çok az paylaşan veya hiç paylaşmayan kişilerdir. Bütün zincirin kırılmasına ve hızın oldukça düşmesine neden olurlar. Lütfen bant genişliğinizin elverdiği kadar paylaşın.

Tracker

Sistemdeki herkesi birbirine bağlayan, torrent dosyasının yüklü olduğu dağıtıcı sistemdir. Dikkat: Dosyanın aslı burada değildir, genellikle alakaları bile yoktur, sadece torrent dosyası yüklüdür. Yön sorulan bakkallara benzetebiliriz.

BT Programları

TUM BT PROGRAMLARI ICIN TIKLAYINIZ!

Bu programlardan herhangi birini kurduktan sonra, indireceğiniz torrent dosyasına tıklamanız yeterli. Bazen programın üstüne sürükleyip bırakmanız veya torrent dosyasını program menülerinden yararlanarak açmanız gerekebilir.

Önemli Noktalar

Kullancağınız program indireceğiniz dosya kadar bir dosya yaratmaktadır. Bu dosyanın tamamını indirdiğiniz manasına gelmez. Aynı şekilde sabit diskinizde yeterli yer yoksa indirmeye başlamaz.

İndirmeye başlaması için tracker`a baglanması gereklidir. Eğer belli bir süre geçtikten sonra bağlanamaz ve offline veya error to connect benzeri mesajlar verirse bir sorun var demektir. Biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. Bağlantınızda veya tracker'da sorun olabilir.